Affiliate marketing nedir

Affiliate marketing nedir

Tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olun! Satış ve pazarlama ortaklığı anlamına gelen affiliate marketing ile internetten para affiliate marketing nedir mümkün olduğu bilinmektedir.

Satış ortaklığına katılan kişiler çeşitli sitelerde banner ve linkler aracılığıyla satış ortaklığı aldığı sitenin referans linkiyle diğer kitlelere ulaşarak bu hedef kitleler üzerinden belirli yüzdeler kazanabilmektedir. 1990’ların ortalarında arama motorlarının ortaya çıkmasıyla internet, bir e-ticaret ve bilgi makinesi olarak büyük bir patlama yarattı. Web sitesi sahipleri ziyaretçileri için değerli içerikler yaratıyorlar ve onlara fayda sağlıyorlardı, ve site sahipleri bu sıkı çalışmalarından dolayı ilerleme kaydetmek de istiyorlardı. Affiliate Marketing, Türkçe karşılığıyla Satış Ortaklığı sistemi en temel tanımıyla internetten para kazanma yöntemidir. Başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edilmektedir. Satışı yapan firma ya da kişi, aracılık edecek kişiye ürün satış linkini verir ve bu kişi internet ortamında satış linkini paylaşarak yapılan her satıştan para kazanır.

Affiliate Marketing sistemi ile para kazanmanın çeşitli yöntemleri mevcut. Hepsinin ortak noktası internet üzerinden online olarak yapılıyor olmasıdır. Türkiye’de Affiliate Marketing sistemini birçok firma kullanmaktadır. Son dönemde, THY, Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi bilindik firmalar bu yöntemide kullanmaktalar. Her iki tarafında kazancına dayalı bir sistem olduğu için basit ve tercih sebebi olmaktadır.

Sistemi denemek için 30 saniyede ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz. Sistemi uygulamak isteyenler biraz çalışarak elbette öğrenebilir ama rekabet belinizi bükebilir. Bu arada, sistem bizim dilimize satış ortaklığı olarak yerleşti. Size ait olmayan ürünlerin internette reklamını yapıyorsunuz. Bu reklamlar sayesinde satılan her üründen size komisyon veriliyor. Burada yaptığınız eyleme, affiliate marketing adı verilir. Firmalar, aracı siteye satılması için ürün veya hizmet ekliyor.

Her firma kendi kar marjına göre satış ortakları için belli bir komisyon belirler. Bu aracı siteler, finansal işlemleri ve sitemi oluşturan teknik alt yapıyı sağlamakla görevlidir. Satış ortakları ise bu ürünler arasından istediklerine aracılık yapmakta özgürdür. Satış ortakları tarafından yapılan satışları takip etmek için aracı site özel bir yazılım kullanır. Satış ortaklarına seçtikleri ürünleri tanıtmaları için özel reklam linkleri verilir. Bu özel reklam linkleri sayesinde yapılan satışlar kolayca takip edilir.